Savunmada milli dönem-2

Savunmada hedef en az yüzde 50 yerli
Savunma Sanayi Müsteşarı Bayar, yıllık 4 milyar dolarlık silah alımının yüzde ellisini yerli kaynaklardan karşılamayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye, dünyada savaş gemisi üreten 4-5 ülkeden biri olacak
SAVUNMA sanayiinde son dönemde yerli kaynaklara ağırlık veren Türkiye, tanktan eğitim uçağına, korvetten insansız hava aracına kadar çeşitli sistemleri milli imkanlarla üretmek için çalışma yürütüyor. Hedef ise yüzde 25 olan yerli kaynakla tedarik oranını en az yüzde 50’ye çıkarmak.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) başına geçtikten sonra attığı adımlarla adından söz ettiren Murad Bayar da hedefe ulaşmak için kapsamlı bir plan yürüttüklerini anlattı. Bayar’ın değerlendirmeleri oldukça çarpıcı...
Türkiye, savunma sanayiinde son dönemde milli kaynaklara yöneldi. Bu konuda hedef nedir?
Türkiye’nin bulunduğu coğrafya ve güvenlik ihtiyacı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) büyüklüğü ve modernizasyon ihtiyaçlarını üst üste koyduğumuzda, sistemin sürekli dış alım yoluyla dönemeyeceğini görüyoruz. 2003’te TSK’nın milli kaynaklardan ihtiyaçlarını karşılama oranı yüzde 25’lerdeydi. Bu, çok düşük bir oran. Öncelikli hedefimiz, 2010’a kadar TSK’nın modernizasyon ihtiyaçlarından yüzde 50’sini Türkiye’den karşılayabilmektir. 2004’ten 2005’e Türkiye’deki savunma sanayii şirketlerinin üretimi yüzde 35 arttı. 2006’da da artış bu oranda. Aselsan’da ciro 250 milyon dolar iken 500 milyon dolar oldu. TAI’de 100 milyon doların altındayken, 200-250 milyon dolarlar görüldü. Bizim 3 adımlı önceliğimiz var. Bunlar;
- Yapabiliyorsak kendimiz yapalım; ama sadece üretim anlamında değil; tasarım ve geliştirme de bize ait olsun. Bu birinci önceliğimiz.
- Eğer bunu yapamıyorsak, ikinci olarak uluslararası konsorsiyumlara girmeye çalışıyoruz. Mesela bunun örneği A400M Uçak Projesi’dir. 6 ortağı var projenin ve biri de biziz.
- Bu da olmazsa; offset yoluyla hazır alım var.
Neleri kendimiz yapacağız, hangi sistemleri dışarıdan alacağız?
Türkiye, bazı hava araçları ve belki denizaltılar hariç, her şeyi yapabilir diye düşünüyorum. Biz tank yapacağız mesela. Deniz üstü araçların hemen hepsi yapılıyor. MİLGEM ilk savaş gemisi ve bizim tasarımımız. Türkiye ilk defa bir savaş gemisi tasarlıyor. Yonca’nın yaptığı güvenlik botu milli tasarım ve Pakistan ile Malezya’ya pazarlanıyor. Korvete kadar bütün savaş gemileri Türkiye’de yapılacak artık. Bugün, yazılım tabanlı, frekans atlamalı telsizler yapıp, dünyanın dört bir yanına satabiliyoruz. Dünyada, yazılım tabanlı telsiz yapabilen 2-3 şirketten biri ASELSAN. Askeri haberleşme ve elektroptik alanlar tamamen çözülmüş durumda. Gece-gündüz gözetleme sistemlerimizi yapıyoruz
Havada işbirliği şart
Türkiye kendi imkanlarıyla uçak yapacak mı?
Savaş uçağı, helikopter, nakliye uçağı gibi sistemleri Türkiye tasarlayıp yapmayacak. Bunların ortak imalatlarına katılıyoruz. Bizim hedefimiz, bunların içindeki elektronik sistemleri, yazılımları, bilgisayarları yapabilmek.
Örneğin A400M Uçak Projesi’nde konsorsiyum üyesiyiz. Kendi uçağımız değil ama belli parçalarının tasarımını da yapan 6 ülkeden biriyiz. TAI, uçakların orta gövdesinin tasarım dahil her şeyini yapıyor. Konsorsiyumun üreteceği toplam uçak 180 adet. Bunların orta gövdesi TAI’den gidecek. Uçağın yüzde 5.5’inin tapusu bize ait.
Helikopterde de aynı şekilde. ATAK ihalesini sonuçlandırdık. Projeyi İtalyan Agusta ile TAI üstlenecek. İlk eğitim uçağı Hürkuş’un ön tasarımı tamam.
F-35 yeni nesil savaş uçağı konusunda Türkiye neden AB projesini değil de ABD’nin de aralarında olduğu JSF Projesi’ne katılma kararı aldı?
Joint Street Fighter (JSF) bir geliştirme projesi. Türkiye konsept ve geliştirme fazlarına katıldı. Üretim ve lojistik fazına da katılma kararı aldı. Daha uçak alım tercihi diye bir şey yok. 2012 yılında sipariş verilecek. Türkiye, konsept fazına 6 milyon dolar yatırmıştı, sistem geliştirme fazına da 175 milyon dolar yatırıyoruz. Şimdi üretim fazına katılıyoruz. Burada da önümüzdeki 20 senede ödenmek üzere 800 milyon dolar yatırıyoruz. Bir nevi ‘Biz projeye devam ediyoruz’ diyoruz. Türkiye’nin durumu, ABD, İngiltere, Hollanda, İtalya, Norveç, Danimarka, Kanada ve Avustralya’nın durumundan pek farklı değil.
Biz, harcamış olacağımız 10 milyar doları hesaplayarak, en az 5 milyar dolarlık iş bekliyoruz projeden. Bu uçakları hazır da alabilirdik ama hem sanayimize katkısı olmazdı hem daha masraflı olurdu. Vaktiyle Türkiye F-16’nın yapımına girmedi, sonra yüklü paralar ödedi.
Ayrıca, insansız hava araçlarını (İHA) artık Türkiye’de yapmaya çalışıyoruz. Kalekalıp ve Bayrak Makina ortaklığı TSK’ya bu yıl yapılan İHA’yı vermiş olacak. Bu, gözlem amaçlı ve üzerinde kamera taşıyor. Elle atılıyor ve mesela tepelerin arkasındaki görüntüleri canlı olarak aktarabiliyor. TAI’de geliştirilmekte olan büyük bir İHA Projesi daha var. Bu 2009’a kadar bitmiş olur. O daha büyük bir sistem. 24 saat havada kalacak. Üzerinde bomba taşıyabilecek. İlk amaç gözetleme maksatlı ama başka amaçlarla da kullanılabilir.
Gemi yapmamıza karşılar
Türkiye MİLGEM’i yapma kararı aldığında büyük yankı yaratmıştı. Hatta projenin engellenmeye çalışıldığı söylendi. Bu konuda ne tür sıkıntılar var, proje hangi aşamada?
Türkiye, MİLGEM’i yaptığı zaman, dünyada savaş gemisi tasarlayan 4-5 ülkeden biri olacak. Bu geminin yapılmasını istemeyenler elbette var. Ama şu ülke, bu ülke demek doğru olmaz. Eğer siz Türkiye’nin, gemisini tasarlayan 4-5 ülkeden birisi olacağını görürseniz ve o ülkelerden biriyseniz, bunun yapılmasını istemezsiniz. Birkaç sebebi var. Birincisi, Türkiye pazarını kaybedeceksiniz. İkincisi, Türkiye böyle bir ürünle ortaya çıktığı zaman bir sürü başka pazarları da elinizden alabilir.
Toplam satış ne kadar?
2004’te 200 milyon dolardı. 2005’te 340 milyon dolara çıktı. 2006 rakamları da bu rakamların üstünde. Hedefimiz 2010’a kadar 1 milyon dolarlık ihracat. Yani neredeyse bizim savunma sanayii kuruluşlarımızın toplam cirosu kadar bir ihracat hedefleniyor.
Yıllık silah alım harcamamız 3-4 milyar dolar arasında. Bunun yüzde 25’ini yurtiçinden karşılıyoruz. Hedefimiz yüzde 50’ye çıkarmak.

YARIN:Emekli Korg. Aydın Şen anlatıyor:
“4 kıtada 38 ülkeye ihracat yapılıyor”
“Yüzde 15 vergilendirme gelirleri azaltatı”


Hakkı Kurban

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !