MURATLI: "KERKÜK SEVDANDAN VAZGEÇ"

Muratlı, Barzani'nin konuşmasına cevap niteliğinde "Sen beni tanımıyorsan, ben seni hiç tanımam. Yarın orada bir damla Türkmen kanı akarsa bundan sen sorumlusun. Kerkük sevdandan vazgeçmelisin" dedi

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, AP'de konuşan Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye, katıldığı bir televizyon programında cevap verdi

 

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, AP'de konuşan Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye, katıldığı bir televizyon programında cevap verdi. Barzani'nin herkesi hayrete düşürecek açıklamalar yaptığını belirten Muratlı, Irak'ın bu kadar problemi ve sorunu varken, AP'ye götürülecek konuların bunlar olmadığını vurguladı.

Muratlı, Barzani'nin konuşmasına cevap niteliğinde "Sen beni tanımıyorsan, ben seni hiç tanımam. Yarın orada bir damla Türkmen kanı akarsa bundan sen sorumlusun. Kerkük sevdandan vazgeçmelisin" dedi ve konuşmasını sürdürdü: "60 sene bekleseler, biz Irak'ın kuzeyine o ismi verdirmeyeceğiz. Bizi işgal de etseler, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz".  

Barzani'nin "Tüm dış müdahaleleri reddediyoruz" demecine de cevap veren Muratlı, "Dış müdahaleleri reddediyoruz, diyor ama dış kuvvetleri bu topraklara çağıran, davet eden kendileridir. Ne çabuk unutuyorlar..." şeklinde vurguladı. Kuzey yönetiminin sırf kendi iktidarlarını kurabilmek için Irak'ı işgale götürecek adımlar attıklarını, bunu da Türk halkının çok iyi görmesi gerektiğine dikkat çeken Muratlı, "İşgal edilen ülkemde 700bin kişi öldü, 2milyon kişi mülteci durumunda ve 1,5milyon kişi de malul yaşıyor" dedi.

Son olarak, kuzey yönetiminin Ortadoğu'da artık bir problem haline geldiğini belirten Muratlı, Irak'a barış ve huzurun gelebilmesi için bu düşmanca tavırların bırakılması ve Kerkük'e özel statü verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !