KADROLAR AKP'DE TOPLANDI

KADROLAR AKP'DE TOPLANDI

Seçim kararıyla birlikte eski havalarından eser kalmayan Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün yüzleri artık gülmüyor.

Milletvekili adayı olmak için kamudaki görevinden istifa eden bürokratlar, kendilerini AKP’nin çatısı altına attı. Tayyip Erdoğan’ın işaretiyle AKP Genel Merkezi’ne gelenlerin başında Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer ve DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu bulunuyor.


AKP kadrolaşmasının göstergesi
22 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimde milletvekili adayı olmak için kamudaki görevinden istifa eden bürokratların tercihi AKP oldu. Aralarında Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, MEB, Sağlık, Kültür Bakanlığı müsteşarları, DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya ve Kamu Etik Kurulu Başkanı Mehmet Sağlam’ın da bulunduğu 40 bürokrat AKP’den milletvekili adayı olacak.

İşte o liste...
Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Müsteşar Yardımcısı Mustafa Çetin, Başbakanlık Müşaviri Hürriyet Ersoy, Başbakan Müşaviri Bahattin Cebeci, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı H. Tahsin Fendoğlu, Türkiye Acil Durum Yönetimi Müdür Vekili Hasan İpek, Başmüşavir Emrullah İşler, Başbakanlık Etik Kurulu Başkanı Mehmet Sağlam, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci, Müsteşar Yardımcısı Vekili Cemal Taşar, Ortaöğretim Kurumları Genel Müdürü Kerem Altun, İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden, Strateji Geliştirme Başkanı Nurettin Konaklı, Yatırımlar ve Tesisler Daire Başkanı Abdulsamet Arslan, Bakan Danışmanı Mustafa Özgül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, Müsteşar Yardımcısı Rüstem Zeydan, Ulvi Saran, Basın Danışmanı Osman Güzelgöz, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Şanal Tosun, Personel Genel Müdürlüğü Yardımcısı Nizamettin Ekinci, DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen, TETAŞ Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, Teftiş Kurulu Başkan Vekili Cevdet Malkoç, Ulaştırma Bakanlığı Özel Kalem Müdür Yardımcısı Ahmet Ataşçı, Bakanlık Müşaviri Hasan İpek, Basın Müşaviri Mehmet Akif Şam, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Yunus Çağlayan, Bayındırlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yaşar Karayel, Meclis Personel Daire Başkanı Nedim Küçüker, Destek Hizmet Daire Başkanı Hüseyin Gürsün, İçişleri Bakanlığı Personel Daire Başkanı Hasan Hüseyin Türkoğlu, Gümrükler Muhafaza Başkontrolörü İlter Kuşoğlu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Kurt, Kültür Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Savaş Bozdağ, Kültür Bakanlığı Müşaviri Mustafa Paşalıoğlu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü A. Emre Bilgili, Gaziosmanpaşa Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Demir.

Anayasa değişikliği paketi kabul edildi
‘25 Yaş’ta top YSK’da. Birleşik oy pusulası, Meclis yeter sayısı ve Köşk seçimi değişiklikleri ise tamam.
TBMM Genel Kurulu’nda AKP’nin verdiği önergeyle, ‘25 yaş’ paketten çıkarıldı. Önerge 407 milletvekilinin oyu ile kabul edildi. AKP, böylece topu Yüksek Seçim Kurulu’na atmış oldu. Öte yandan bağımsız adayların, 22 Temmuzda yapılacak milletvekili genel seçiminde birleşik oy pusulasında yer almasını düzenleyen Anayasa değişikliği teklifinin tümü, 429 oyla, “Meclis’in, bütün işlerinde üye tam sayısının en az üçte biriyle (184) toplanmasını” öngören maddesi 375 oyla kabul edildi. TBMM Genel Kurulunda, 2. turu yapılan Anayasa değişikliği paketinin “Cumhurbaşkanı seçim sürecini” düzenleyen 5. maddesi de 374 oyla kabul edildi. Değişiklik öngören madde, Cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanının görev süresinin sona ermesinden önceki 60 gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde de boşalmayı takip eden 60 gün içinde tamamlanmasını öngörüyor. Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek. İlk oylamada çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü, ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oyu alan iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilecek. İkinci oylamaya tek adayın kalması halinde, bu oylama referandum şeklinde olacak. Aday, oyların çoğunluğunu alması halinde Cumhurbaşkanı seçilecek. Anayasa değişikliği teklifi yeni seçilecek 11. Cumhurbaşkanı için de geçerli olacak. Daha sonra, Genel Kurulda, “Milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılmasını, Cumhurbaşkanının halk oyuyla ve 5 artı 5 sistemiyle seçilmesini” de içeren Anayasa değişikliği teklifinin tümü, 1 ret oyuna karşılık 376 oyla kabul edildi. Bu arada, Başbakan Erdoğan, Anayasa değişikliği paketinin, veto edilmesi durumunda tekrar gönderileceğini söyledi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !