Haydar BAŞ; Maya Tuttu.


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın 4 yıl önce İstanbul’daki mitingde dile getirdiği, “Ne AB, ne ABD, tam bağımsız Türkiye” sloganı bugün meydanlara dökülen milyonlar tarafından seslendiriliyor .Türkiye’nin ilk olarak, 4 yıl önce Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’tan duyduğu ve Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu özetleyen “ne AB, ne ABD, tam bağımsız Türkiye” sloganı bugün meydanları dolduran milyonlar tarafından seslendiriliyor.

Milletin sahiplenmesi onur verici
Ankara ile başlayıp İstanbul Manisa ve Çanakkale gibi şehirlerle devam eden Cumhuriyet mitinglerinin ana sloganlarından biri haline gelen bu slogan, Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) genel başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın da gündemindeydi. Baş konuyla ilgili şunları söyledi:
“Ne AB, ne ABD, tam bağımsız Türkiye sloganı bendenize aittir. Bunu takriben 4 yıl önce İstanbul’da yaptığımız mitingde seslendirdik, hatta bunun arkasından ABD, ‘Türkiye’de bizim aleyhimizde hareketler var, iktidar bunun önüne geçmeli’ demişti.
Yani bunlar bize ait. Şimdi yüce milletimizin bu ifadelere tamamen sahip çıkarak sahiplenmesi onur verici.”

Halk BTP’yi işaret ediyor
AKP hükümetine karşı organize edilen bu mitinglerle Türk milletinin AKP ve CHP arasında seçim yapmaya zorlandığını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, adres gösterilen CHP üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:
“Yani bugün o parti AB diyor. Ne demek istiyor, ‘bizim başkentimiz Brüksel’dir, bizim bayrağımız 12 yıldızlı Avrupa bayrağıdır, Türk bayrağı değildir. Ordumuz Avrupa Birliği ordusudur. Hülasa paramız onun parasıdır. Kısaca senin bütün ilkelerini, bağımsızlık alametlerini ortadan kaldıran bir partinin adını vereceksin, ondan sonra da, “ne AB, ne ABD, tam bağımsız Türkiye” diyeceksin. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu. Ama halkımızın bu oyundan haberi yok, onun için onların aradığı biziz. Yani yüce milletim ‘ne AB, ne ABD, tam bağımsız Türkiye’ derken Bağımsız Türkiye Partisi’ni işaret ediyor.
İttifak tamam ama projesi olmalı
Siyasetteki sağlı sollu ittifakları da değerlendiren BTP lideri Prof. Dr. Haydar Baş “bu girişimler dış politikayı ABD’ye, iç politikayı AB’ye, ekonomiyi de
IMF’ye teslim ederek milli iradeyi ortadan kaldıran AKP hükümetine karşı yapılmış girişimlerdir” dedi ve şunları söyledi: “Bu iktidarın anlayışında milletin iradesi diye bir irade yoktur. Şimdi bu iktidara karşı, bu partinin tekrar Meclis’te ekseriyeti almaması için elbette ki, diğer partilerin ona karşı ittifak etmesi ve de iktidar olmak için yola çıkması beklenilen, istenilen ittifak anlayışı olması lazımdır. Bu noktada ittifaklara tamam diyorum ama planı, projesi ve tezi olacak.”

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !