Ergeç, asıl şimdi Barzani'ye karşı!

Kuzey Irak'ta önemli gelişmeler yaşanıyor... Bu gelişmelerden en önemlisine Irak Türkmenleri imza atıyor... Ankara'da alınan sürpriz Kuzey Irak kararları...

Irak Türkmenleri Ankara'da önemli bir buluşma gerçekleştirdi. Bu buluşmada alınan kararlar, Irak Türkmenlerinin Kuzay Irak'taki yeni oluşumda söz sahibi olması adına büyük önem taşıyor.


Özellikle Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı peşmerge başı Mesut Barzani'nin Avrupa Parlamentosu'nda PKK terör örgütünün siyasi bir mesele olduğunu söylemesinin ve Kuzey Irak sorununun planlanan referandum ile çözüleceğini iddia etmesinin ardından, harekete geçen Türkmenler, resmi olarak tek çatı altında birleşme ve liderlerinin belirlemek için toplandı. Bu toplantıda Irak Türkmen Cephesi Başkanı Dr. Saadettin Ergeç, resmi olarak, Irak Türkmenlerinin lideri olarak kabul edildi.

Yüze yakın kuruluşun bir araya gelerek imzaladığı Ankara Deklarasyonu ile ilan edilen bu kararlar neden alındı? Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği yöneticisi Necdet Kerküklü bu kararların arka planını iyibilgi'ye anlattı. Kerkük referandumu yaklaşırken ve Irak'ta Türkmenlere soykırım yapılırken aldıkları bu karar ile siyasi arenada resmi olarak daha da fazla yer almak için önemli çalışmalar başlattıklarını belirten Kerküklü, "Biz zaten bir bütündük, fakat, dışarıdan bakıldığında bu bütünlük yokmuş gibi gösteriliyordu. Liderimizin olmadığı konusunda elelştiri yaplıyordu. Bu kararla teşkilatlandığımızı resmi olarak kabul ettireceğiz. Liderimizin de olduğunu göstereceğiz. Ve bu teşkilatın merkezi eskisi gibi Irak Türkmeneli dışında olmayacak." şeklinde konuşuyor.

"Bu kararı almamızdaki en önemli nedenlerden biri de Mesut Barzani'nin kurdurduğu naylon Türkmen dernekleridir" şeklinde konuşan Kerküklü, "Barzani Türkmen olmayanlara kurdurduğu bu sahte Türkmen derneklerine basın açıklamaları yaptırıyor. Sahte Türkmen dernekleri bu açıklamalarda, Kürt hareketlerini desteklediklerini, Kuzey Irak'ın Kürtlerin hakkı olduğunu anlatıyorlar. Türkmen cephesi tek çatı altında resmiyet kazandığında bu irili ufaklı sahte Türkmen derneklerinin de gerçek olmadığını ilan etme platformu bulacağız."


Kerkük 2007 referandumu yaklaşırken, Türkmeneli temsilini, Türkmeneli coğrafyası dışında sürdürme alışkanlığının bitecek olması oldukça önemli bir gelişme. İçeriden teşkilatlanan ve resmi liderlerini belirleyen Türkmenlerin politikasızlık politikalarını terk etmeleri geç de olsa güzel...

KAYNAK:www.iyibilgi.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !