DTP’lilere ‘sayın’ davası

DTP’nin Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il başkanları hakkında teröristbaşı Apo’ya “sayın” dedikleri için dava açıldı

Edirne Cumhuriyet Savcılığı’nın, 2 Aralık 2005 tarihinde, DTP Edirne İl Başkanı Beşir Belke, Kırklareli İl Başkanı Yakup Aslan ve Tekirdağ İl Başkanı Hilmi Karaoğlan’ın Edirne’de düzenledikleri basın toplantısında, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’dan sık sık “sayın” diye bahsettiklerinin basında yer almasıyla ilgili olarak başlattığı soruşturma tamamlandı.
Savcılığın hazırladığı iddianamede, Beşir Belke, Yakup Aslan ve Hilmi Karaoğlan’ın ülkede yıllarca süren terör olaylarında binlerce insanın öldürülmesi talimatını veren şahıs için ‘sayın’ kelimesini kullanarak yargı kararı ile de suçlu bulunan kişiyi övmek suçunu işledikleri anlaşıldığı belirtildi. Belke, Aslan ve Karaoğlan hakkında “suçu ve suçluyu övme” suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığı bildirildi.

5 kişi gözaltında

Tunceli’de, DTP üyesi olan Cemal Kuak, Erkan Tekin, Haydar Duymaz, Esin Yalçın, Erdoğan Sürgeç’in evlerinde yapılan aramalarda Erkan Tekin’in evinde patlayıcı madde bulundu. Evleri aranan şahıslar daha sonra gözaltına alındı. Öte yandan İzmir’de gözaltına alınan DTP İzmir İl Başkanı Mehmet Mihdi Aslan ve parti yöneticilerinin de bulunduğu 13 kişi ile Dicle Haber Ajansı muhabirinin Adliye’ye sevk edilecekleri belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında üniversite öğrencileri S.A. ve F.Ö’nün DTP Konak İlçe binasında gençlere örgüt eğitimi verdikleri ileri sürüldü.

İl ve ilçe binalarında arama yapıldı
Tunceli’de, sabah 07:30 saatlerinde Demokratik Toplum Partisi’nin(DTP) Belediye İşhanı’ndaki il binası ile Kent İşhanı’ndaki ilçe binasında Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi (TEM)
ekiplerince arama yapıldı. DTP il ve ilçe binalarında herhangi bir suç unsuruna rastlanmazken, arama sonrasında DTP İl Başkanı Hıdır Aytaç ve bir grup partili, parti ilçe merkezi önünde açıklama yaptı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !