BİRİSİ FRANSIZLARA VENDEE SOYKIRIMINI HATIRLATMALI!

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Prof.Dr.Mehmet Neşşar' ın Dergimize gönderdiği Vendee Soykırımı ile ilgili açıklama. Fransa Parlementerlerine duyuru.

Fransa Parlamentosu 1794 tarihinde, Fransa’nın “Vendee Bölgesinde yaşayan halkın “kadın, erkek ve çocuklar” dahil tümüyle katledilmesi için “Hoche” isimli generale tam yetki veren bir yasa çıkarmıştır. Tarihe “Vendee Katliamı” olarak geçen bu olay Birleşmiş Milletlerin soykırım tanımına tam tamına uyan ve Fransız Parlamento arşivleriyle de belgelenebilecek bir soykırımdır. Guillaume Perrault, bu olayı Le Figaro’nun 19 Mayıs 2006  tarihli sayısında “1794'te Louis-Marie Turreau'nun cumhuriyetçi cehennem birlikleri'nin Vendee halkını katletmesinin de 'insanlığa karşı suç' olduğunu” resmen itiraf etmiştir. Fransa şimdi de Ermeni Soykırımı yasasını oylayacağı Parlamentosunda Türkiye aleyhine yeni bir “soykırıma” hazırlanmaktadır.

 Dinime küfreden bari Müslüman olsa” demek için bundan daha uygun bir zaman olamaz. Aydınlanmanın güya beşiği olan Fransa tarihe geçecek bir utancın eşiğindeyken, birilerinin onlara Vendee Soykırımını bir kez daha hatırlatması gerekir diye düşünüyorum.

Görüşlerimi kamuoyumuz ve basınımızın bilgilerine sunuyorum.

 

Prof.Dr.Mehmet Neşşar

CUMHURİYET HALK PARTİSİ

Denizli Milletvekili

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !